Domovní řád
Vložte svůj text...
Družstevní domovní řád
Čl. 1.
Užívání družstevních bytů
- Je v zájmu všech členů - nájemců i nájemníků družstevních bytů dbát o to, aby družstevní majetek byl užíván řádně, aby bylo zabraňováno jeho poškozování a znehodnocování a aby všichni členové v rámci svých možností společnými silami napomáhali při jeho údržbě.
- Snižováním správních nákladů a šetřením družstevního majetku se zároveň vytvářejí předpoklady pro kolektivní spolupráci všech členů bydlících v domě, na společné péči o družstevní majetek a správné a důsledné plnění společných úkolů družstva.
Čl. 2.
Převzetí a předání bytu
- Družstvo zajišťuje svému členovi, jemuž byt přidělilo, i příslušníkům jeho rodiny, plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu. Zejména mu odevzdává byt se vším příslušenstvím a vybavením ve stavu způsobilém k řádnému užívání, v tomto stavu jej udržuje a podle možnosti zlepšuje. Udržuje dům, společné prostory a zařízení v dobrém stavu a poskytuje v mezích svých možností dohodnuté služby spojené s bydlením.
- Družstvo uzavírá se členem (při společném členství s oběma manžely) dohodu o užívání bytu, jejíž jedno vyhotovení člen obdrží. V dohodě je uveden rozsah jeho práva užívat byt a výše úhrady za jeho užívání.
- Člen je povinen užívat byt, společné prostory a zařízení domu řádně podle jejich určení. Zachovává zásady ustanovení domovního řádu a vytváří tak podmínky zaručující nerušené užívání bytu a společných zařízení všem členům v domě.
- Člen umožní pověřenému zástupci družstva, aby v nutných případech a ve vhodné předem sjednané době mohl vstoupit do bytu a prohlédnout jeho stav. Pro případ nezbytné potřeby učiní taková opatření, aby mohl být umožněn vstup do bytu i v jeho nepřítomnosti, nebo aby mohl být v případě naprosté nutnosti rychle vyrozuměn a zařídil otevření bytu.
- Při změnách uživatelů bytu kontroluje zástupce družstva spolu s dosavadním uživatelem stav bytu.
- Člen nesmí provádět žádné stavební úpravy nebo jiné podstatné úpravy v bytě bez předchozího souhlasu družstva. Při provádění všech takových úprav musí člen dodržovat příslušné bezpečností a požární předpisy a je-li toho třeba, vyžádat si souhlasu příslušného orgánu nebo organizace dle stavebního zákona.
- Po zániku práva na užívání bytu odevzdá dosavadní uživatel byt družstvu ve stavu v jakém jej převzal, přičemž se přihlíží k obvyklému opotřebení.
Čl. 3.
Udržování bytů
- Drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou bytu hradí nájemce. Členská schůze však může přijmout pravidla, za nichž je možné hradit tyto náklady z prostředků družstva. Na hrazení těchto nákladů však ani v těchto případech nevzniká právní nárok. Ostatní práva a povinnosti z nájmu bytu jsou upraveny v občanském zákoníku a v předpisech prováděcích a zvláštních.
- Nezajistí-li družstvo včas údržbu a opravy, které mu náleží, může člen po předchozím upozornění představenstva závady odstranit sám a požadovat od družstva náhradu účelně vynaložených nákladů. Člen má rovněž právo na přiměřenou slevu z úhrady za užívání bytu za podmínek stanovených občanským zákoníkem, jestliže družstvo přes jeho upozornění neodstraní závady, které podstatně nebo po delší dobu zhoršují užívání bytu.
- Člen na své náklady řádně a včas provádí všechny drobné opravy v bytě a všechny práce spojené s obvyklým udržováním bytu, jeho příslušenství a vybavení.
- Drobnými opravami jsou opravy bytu, jeho příslušenství a vybavení, včetně výměny drobných součástek jednotlivých předmětů, zařízení nebo vybavení bytu, v rozsahu stanoveném nařízením vlády č. 258/1995 Sb. a přílohou č. 2 stanov BD.
- Člen je povinen bez zbytečného odkladu oznámit představenstvu potřebu těch oprav, které hradí družstvo a umožnit jejich provedení.
- Neprovádí-li člen údržbu bytu nebo neodstraní-li závady, za které odpovídá, je družstvo oprávněno po předchozím upozornění učinit tak samo a požadovat od člena náhradu vynaložených nákladů.
- Kontrolovat funkčnost vodoměrů a v případě poruchy hlásit opravu představenstvu.
Čl. 4.
Úhrada za užívání bytu a za služby
- Družstvo oznámí členovi písemně ihned po předání bytu do osobního užívání výši úhrady za užívání bytu a výši záloh na poplatky za služby spojené s užíváním.
- Jestliže výdaje družstva nejsou plně kryty jeho příjmy, má družstvo právo upravit úhradu za užívání bytu a poplatky za služby spojené s užíváním bytu tak, aby plně kryly zvýšené náklady družstva.
Čl. 5.
Užívání společných prostor a zařízení v domě
- Společných prostor a zařízení se užívá jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení. Vchody, průjezdy, chodby, schodiště a jiné prostory se udržují volné.
- Pokud je to účelné a možné, vyhradí družstvo na vhodném místě zvláštní prostor pro umístění dětských kočárků. Umísťování, jízdních kol, mopedů, motocyklů a jakýchkoliv jiných předmětů ve společných prostorách je povoleno jen na místech tomu určených..
- Družstvo zajišťuje pořádek a čistotu ve společných prostorách domu, pokud se k tomu členové dobrovolně nezaváží sami. O čistotu a pořádek v prostorách, které jsou přiděleny ke společnému užívání několika členům se starají tito členové. Způsobí-li mimořádné znečištění společných prostorů nebo chodníků člen družstva, příslušník jeho domácnosti nebo jiná zjištěná osoba, musí znečištění neprodleně odstranit, jinak bude odstraněno na jejich náklad. Jestliže znečištění vzniklo provozem organizace, musí být odstraněno organizací, která znečištění způsobila.
- Náklady na vyčištění ucpané kanalizace nese člen, který závadu způsobil. Nelze-li zjistit viníka, hradí náklady všichni uživatelé napojení na stoupačku.
- Smetí a odpadky se vysypávají pouze do nádob, které jsou k tomu určeny(separovaný odpad do speciálních nádob) a to takovým způsobem, aby byla zachována co největší čistota. Nádoby na odpadky se umístí tak, aby nezpůsobovaly hygienické a estetické závady a byly co nejblíže místu nákladu do sběrných vozů.
- Dodržovat při všech činnostech bezpečnostní a požární předpisy.
Čl. 6.
Zajištění pořádku a čistoty v domě
- Družstvo po dohodě se členy bydlícími v domě zajišťuje pořádek a čistotu v domě, v prostorách, které k němu patří a ostatní práce spojené se správou domu. Jde zejména o tyto práce:
- úklid společných prostor v domě a prostor, které k němu patří( zametání a mytí schodů a chodeb, udržování čistoty ve sklepě, čištění schodišťových oken, zábradlí, osvětlovacích zařízení, vchodových dveří, průjezdů a chodníků vedoucích od ulice ke vchodu do domu)
- zavírání a otvírání domu
- péče o řádnou činnost osvětlovacích těles ve všech společných prostorách domu
- určení způsobu užívání společných prostor a zařízení v domě a dohled na jeho dodržováním
- péče o řádný provoz společných zařízení a výtahu v domě
- dohled na řádnou funkci vodovodu, plynovodu, ústředního vytápění, kanalizace, požárních hydrantů a elektrického zařízení a jejich domovních uzávěrů a hlášení zjištěných závad neprodleně představenstvu. V případě havarijního ohrožení majetku družstva nebo života obyvatel domu neprodlené zadání neodkladné opravy
- dozor nad prováděním řemeslných a jiných prací objednaných družstvem
- provedení úkonů ukládaných veřejnými orgány( vyvěšování vyhlášek apod.)
- vyvěšování praporů
- čištění chodníků, odstranění sněhu a náledí
Čl. 7.
Informační zařízení v domě
- Vývěsky, nápisy a jiná informační zařízení mohou být umístěna na domech a uvnitř domů jen se souhlasem představenstva družstva.
- Jakmile právo na umístění informačního zařízení zanikne, uvede jejich uživatel svým nákladem vše do původního stavu.
- Družstvo označí každý byt řadovým číslem. Rovněž označí každé poschodí a blízko vchodu na dobře viditelném místě umístí orientační tabuli s označením jednotlivých bytů a jejich uživatelů, označením názvu družstva, jménem a adresou předsedy popřípadě členů představenstva.
- Družstvo umístí na viditelném místě nástěnku, na které budou členové informováni o členských schůzích, přednáškách a různých akcích.
Čl. 8.
Ostatní zařízení v domě
- K hlavním uzávěrům vody a plynu, kanalizačním čistícím otvorům a jiným podobným zařízením, pokud je ve společných prostorách, musí být vždy zajištěn volný přístup. Jsou-li tato zařízení v místnostech přidělených k výhradnímu užívání členu družstva, musí být učiněna taková opatření, aby k nim byl přístup v případě nutnosti i za nepřítomnosti člena nebo příslušníků jeho domácnosti. Pracovník družstva nebo pověřený člen, který uzavřel domovní uzávěry vody, plynu, ústředního vytápění apod., zajistí, aby jejich uzavření a opětné otevření bylo v domě včas oznámeno.
Čl. 9.
Klíče a jejich používání
- Klíče od domovních dveří propůjčuje družstvo jen osobám, které bydlí v domě. V odůvodněných případech může být klíč propůjčen i osobě, která v domě nebydlí. Každý, kdo má domovní klíč, musí v době, kdy má být dům uzavřen, za sebou zamknout.
- Klíče od uzamykatelných prostor v domě a od místností, kde jsou domovní uzávěry vodovodu a plynovodu, jsou uloženy na vhodném místě.
- Po zániku práva na užívání bytu je člen povinen odevzdat družstvu všechny klíče, které má k zámkům v domě.
Čl. 10.
Otvírání a zavírání domu
- Členové družstva a jejich spolubydlící, kteří vlastní klíče od domovních dveří, jsou povinni zamykat domovní dveře od 1. dubna do 30. září v čase od 21.00 do 6.00 hodin a v době od 1. října do 31. března v čase od 18.00 do 6.00 hodin
Čl. 11.
Sklepy
- Sklepy jsou mimo jiné určeny k ukládání potravin a materiálu podobného charakteru. Člen učiní taková opatření, aby uložené potraviny nebyly zdrojem rozšiřování pachu, hmyzu a hlodavců.
- Sklep je přístupný všem osobám, bydlícím v domě. V zimním období musí být sklepní okénko dobře uzavřeno a sklepní prostory zabezpečeny proti mrazu.
- Kouření a vstup s otevřeným ohněm do sklepa není dovolen.
Čl. 12.
Vyvěšování a vykládání věcí
- V oknech a na balkónech se nesmí vyvěšovat a ukládat předměty nečisté, nevzhledné nebo zapáchající.
- Květiny v oknech, na balkónech apod. se umísťují tak, aby byly zabezpečeny proti pádu. Při zalévání nesmí voda stékat dolů nebo promáčet zdi.
Čl. 13.
Klepání a čištění
- Na chodbách, schodištích, z oken a
balkónů nelze čistit obuv, šatstvo a podobné předměty.
Čl. 14.
Domácí zvířata
- Chovat psy, kočky a jiná zvířata v bytech je dovoleno, pokud tato zvířata nepůsobí zdravotní závadu a neruší ostatní uživatele bytů. Při chovu je však nutno dodržovat všechny hygienické předpisy, čistotu v domě a dbát na to, aby ostatní uživatelé bytů nebyli nepřiměřeně obtěžováni( hlukem, pachem apod.).
Čl. 15.
Závěrečná ustanovení
- S ustanovením tohoto domovního řádu jsou povinni se seznámit všichni uživatelé bytových prostor v domě i příslušníci jejich rodin.
- Družstvo vyvěsí jeden výtisk domovního řádu trvale na vhodném místě přístupném všem obyvatelům domu, pokud možno u hlavního vchodu do domu.
- Tento domovní řád byl přijat a odsouhlasen na členské schůzi Bytového družstva Rožberk konaného dne 25.3.1999.
Předseda BD Rožberk
Miloš Jedlička